Stowarzyszenie Ekspertów
Bezpieczeństwa
Rzeczypospolitej Polskiej

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO NASZYM ZADANIEM

Działania Specjalne w Aspekcie Bezpieczeństwa Narodowego – SNAJPER 2018

W dniach 15 – 18 maja 2018 roku, w ośrodku szkoleniowym Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce k/Warszawy odbyła się, Międzynarodowa Konferencja Działania Specjalne w Aspekcie Bezpieczeństwa Narodowego – SNAJPER. Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa RP oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

W tym roku, to już V edycja konferencji, która z uwagi na ogromną popularność, wpisała się naturalnie w kalendarz działań pro obronnych realizowanych na terenie naszego kraju. Wydarzenie dotychczas zgromadziło ponad 600 uczestników i przedstawicieli firm z Polski, USA, Niemiec, Norwegii, Francji, Belgii, Włoch, Szwajcarii, Irlandii, Holandii, Litwy, Węgier, Słowacji, Hiszpanii, Ukrainy i Gruzji. W trakcie poprzednich edycji gościliśmy wielu ekspertów z kraju i zagranicy, organizując w sumie ponad 100 prelekcji i pokazów w warunkach poligonowych.

Wzorem lat ubiegłych i tym razem wydarzenie było skierowanej do czynnych żołnierzy, operatorów i funkcjonariuszy służb specjalnych,  a w szczególności strzelców wyborowych i snajperów.

Głównym celem konferencji była prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych i rozwiązań technologicznych mających wpływ na prowadzenie współczesnych działań specjalnych. Niewątpliwym atutem konferencji była możliwość wymiany poglądów i doświadczeń na temat roli działań specjalnych
w aspekcie bezpieczeństwa narodowego z uwzględnieniem aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Pierwszy i trzeci dzień konferencji wypełnione były referatami
i prezentacjami multimedialnymi, których autorami byli krajowi oraz zagraniczni eksperci. Tematyka skupiała się przede wszystkim na wdrażaniu najnowszych osiągnięć naukowych i nowatorskich technologii do produkcji sprzętu wykorzystywanego przez snajperów oraz podczas działań specjalnych. W trakcie prezentacji poruszono szereg zagadnień związanych z amunicją, specjalistycznym wyposażeniem, systemami szkoleniowymi, wyposażeniem strzelnic, omówiono kwestie medyczne związane z urazami powodowanymi strzelaniem.

W drugim i czwartym dniu konferencji miały miejsce zajęcia praktyczne, prezentacje broni oraz innych rozwiązań oferowanych przez firmy wdrażające najnowsze technologie związane z tematyką działań specjalnych.

V edycja Międzynarodowej Konferencji Snajper, była dla nas wyjątkowa. Gościliśmy ponad 150 uczestników z Polski oraz Słowacji, Węgier, Francji, Włoch, Estonii, Ukrainy, Belgii, Niemiec, USA i Kanady. W trakcie 4 konferencyjnych dni zorganizowaliśmy blisko 20 paneli merytorycznych oraz ponad 10 pokazów praktycznych na strzelnicy długodystansowej, umożliwiających uczestnikom przetestowanie technologii, o których była mowa w trakcie paneli.

Z uwagi na duży sukces konferencji, już dziś zapraszamy na jej VI odsłonę.w roku 2019.