Stowarzyszenie Ekspertów
Bezpieczeństwa
Rzeczypospolitej Polskiej

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO NASZYM ZADANIEM

VI Międzynarodowa Konferencja „Działania Specjalne w Aspekcie Bezpieczeństwa Narodowego SNAJPER 2019”

W dniach 4-7 czerwca br. w siedzibie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja „Działania Specjalne w Aspekcie Bezpieczeństwa Narodowego SNAJPER 2019”. Tą cykliczną imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej (SEBRP) we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU). 

Jej głównym celem była prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych i rozwiązań technologicznych mających wpływ na prowadzenie współczesnych działań specjalnych. W ciągu tej czterodniowej konferencji wygłoszono kilkanaście referatów teoretycznych oraz przeprowadzono praktyczne testy uzbrojenia i sprzętu na poligonie WITU. Możemy poszczycić się obecnością wielu przedstawicieli Wojska Polskiego, służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, służb specjalnych oraz innych instytucji, w których kompetencjach znajduje się zapewnienie bezpieczeństwa państwa, jak również uczestników służb spoza Polski w tym między innymi z USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Anglia, Belgii, Holandii, Fundlandii, Irlandii, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. 

Niewątpliwymi atutami naszej konferencji jest możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń, jak również praktycznego zapoznania się z ofertą producentów i dostawców szeroko pojętego uzbrojenia i osprzętu bojowego, czy sprzętu treningowego, np. wyposażenia strzelnic i systemu szkolno-treningowego Śnieżnik. Przykładowo swoje produkty zaprezentowały firmy takie jak: Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Cenzin Sp. z o.o., Works 11 Sp. z o.o., Griffin Group Defence S.A., UMO Sp. z o.o., PCO S.A., Ibcol Sp. z o.o., Miltus-PL Sp. z o.o., THZ Incorsa Sp. z o.o., MEX-Technologies Sp. z o.o., Delta Optical Sp. z o.o., Spy Shop Paweł Wujcikowski, Helikon-Tex Sp. z o.o., Klimawent S.A., BARRETT Firearms Manufacturing INC., Ase Utra Oy, FN Herstal S.A., Oakwood Controls Corp., Vortex Optics, Nammo Napua Oy. Należy również zaznaczyć obecność przedstawicieli instytucji naukowych, m.in.: Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Politechniki Gdańskiej, którzy wygłosili bardzo ciekawe referaty. 

Ważnym i niespotykanym dotychczas na innych konferencjach elementem są praktyczne prezentacje broni i wyposażenia, które miały miejsce na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, gdzie uczestnicy konferencji mogli zweryfikować w praktyce walory przedstawianych w formie prezentacji wyrobów. Tegoroczną ciekawostką była możliwość zapoznania się z prezentacjami multimedialnymi oraz odbycia strzelania z dwóch karabinów samopowtarzalnych w kalibrze 7,62×51 opracowanych przez krajowych producentów tzn. F.B. Łucznik Radom i Z.M. Tarnów. Dzięki takiej możliwości przedstawiciele producentów obu karabinów mieli okazję zapoznać się na bieżąco                               z doznaniami i uwagami potencjalnych użytkowników. 

W związku z dużym zainteresowaniem konferencja SNAJPER, już dziś możemy zaprosić na jej kolejną, już VII edycję, która odbędzie się w maju 2020 r.